Вітамін С для профілактики "краснолапости" у хутрових звірів
Вітамін С (аскорбінова кислота) має всебічний вплив на обмінні процеси в організмі. Він бере участь в утворенні колагену, що входить до складу основного проміжної речовини ендотелію судин і сполучної тканини, стимулює відбуваються в організмі окислювальні процеси, контролює окремі фази білкового обміну, зокрема обмін тирозину і фенілаланіну, впливає на гликорегулирующую та антитоксичну функції печінки і т. д.
Введення аскорбінової кислоти у хутрових звірів надає сприятливу дію на стан здоров'я і підвищення життєздатності молодняку.
В практичних спостереженнях і ряді досліджень було відмічено, що введення в рот вітаміну З новонародженим лисячим цуценятам, що мали при народженні кровоточать лапки, призводило до покращення стану понад 70% молодняку та його збереження, в той час як 80% цуценят з тими ж ознаками "краснолапости", але не отримували вітаміну С, гинули в перші 4-5 днів після народження. У краснолапых цуценят було встановлено знижений вміст вітаміну С в органах, наявність крововиливів у шкірі, підшкірній клітковині, скелетній мускулатурі, суглобових сумках, порушення формування кісткової тканини і утворення еритроцитів.
Оскільки краснолапость найчастіше у великих розмірах зустрічалася в господарствах, де лисиця і песцам в період вагітності давали мало в кормі вітаміну А, тіаміну і вітамінів В, було висловлено припущення, що недостатня А - і В-вітамінне харчування пригнічує синтез вітаміну С в організмі самок і тим самим викликає порушення здоров'я цуценят. Збільшення числа хворих цуценят при згодовуванні самкам у період вагітності довго зберігалися жирних кормів пояснювалося тим, що прогірклі жири руйнують вітаміни в кормовій суміші.
Сприятливе дію аскорбінової кислоти на попередження відходу молодняку при "краснолапости" знаходить пояснення в світлі досліджень, які показали захисну дію цього вітаміну на стан організму при недостатності вітамінів Вь пантотенової кислоти, біотину, вітаміну Е та ін. Додавання аскорбінової кислоти попереджує або затримує виникнення авитаминозного стану при дефіциті цих вітамінів . Підкреслюється важливе значення застосування аскорбінової кислоти у звірівницьких господарствах для усунення можливих похибок годування в такі відповідальні періоди, як вагітність і лактація.
Роль аскорбиновой кислоты в питании зверей возрастает в связи с ее способностью эффективно препятствовать окислению жиров, появлению вредных для организма перекисей. Витамин С в качестве антиоксиданта может заменить значительную часть требующегося зверям токоферола. В качестве фактора, оказывающего выраженное влияние на антитоксическую и гликорегулирующую функцию печени, витамин С рекомендуют применять и при различных ее заболеваниях у зверей.
Новорожденным щенкам лисиц и песцов, у которых обнаруживается в первый день жизни утолщение и покраснение лапок, вводят пипеткой через рот 3-5%-ный раствор аскорбиновой кислоты по 1 мл 2 раза в день до исчезновения отечности. После введения раствора слабых щенков подкладывают под самку и помогают им взять сосок. Рекомендуется самок с больными щенками содержать 2-3 дня в теплом помещении. Взрослым самкам в период беременности, а также неблагополучным по заболеванию печени зверям надо давать аскорбиновой кислоты от 10 до 20 мг на 100 ккал корма.
Аскорбиновая кислота - белый кристаллический порошок кислого вкуса, хорошо растворимый в воде и спирте и нерастворимый в жирах. В темноте и при комнатной температуре аскорбиновая кислота в порошке сохраняет свою активность в течение нескольких лет. Дневной свет и ультрафиолетовые лучи оказывают на аскорбиновую кислоту заметное разрушающее действие - она становится неактивной. Особенно неустойчивы к свету водные растворы витамина. Поэтому они должны быть использованы в день приготовления. Аскорбінова кислота легко окислюється в лужному середовищі в присутності навіть слідів солей металів - міді, срібла, заліза та ін. Вітамін С нетоксичний. Надлишок його згорає в тканинах і частково виділяється з сечею.