Хвороби риб улітку: чим лікувати?
Хвороби риб улітку: чим лікувати?
Захворювання риб — серйозна проблема для всіх без винятку рибних господарств. Для правильної боротьби з ними потрібний багатий запас знань та досвід. У цьому застосовується досить великий арсенал засобів. Серед них виділяється знайомий багатьом метиленовий синій. У цій статті ми поговоримо про хвороби, які найчастіше з'являються в літній період часу і при їх лікуванні застосовується метиленова синь.
Серед найпоширеніших захворювань слід виділити:
1. Краснуха.
2. Сапролегніоз.
3. Аероцистит.
4. Іхтіободоз.
5. Криптобіози.
6. Іхтіофтіріоз.
Поговоримо про кожного окремо.
Краснуха
Аеромоноз — одна з найбільш небезпечних і часто зустрічаються захворювання у таких видів риб, як коропи та сазани. Крім цього, вона рідко може виявлятися в інших видів риб:
• карась
• лин
• білий амур і т.д.
Як правило, на краснуху хворіють навесні або на початку-середині літа. У ряді випадків аеромонос проявляється у зимовий період. Найчастіше схильні до захворювання коропи у віці 2-3 роки.
Хронічна форма переважно проявляється після середини літа. Вона характеризується появою виразок на плавцях чи шкірі. Діагноз має ставити фахівець після проведення низки досліджень.
При лікуванні цієї хвороби річкових риб застосовують такі засоби, як:
• метиленова синь;
• левоміцетин;
• тетрациклін;
• біоміцин тощо.
Останнім часом все частіше цю хворобу коропа лікують із використанням пробіотиків. Процедуру лікування призначає виключно іхтіопатолог, враховуючи безліч факторів, пов'язаних із конкретною водоймою.
Єдиним максимально надійним способом впоратися з краснухою у рибному господарстві є літування. При цьому водоймище слід осушити, обробити дезінфектантами. Рибу необхідно утилізувати чи здати у мережу.
Сапролегніоз
Сапролегніоз ікри є головним болем майже всіх інкубаційних цехів. Від цього захворювання страждає ікра, яка інкубується у штучних умовах. Особливо це актуально для сигових та лососевих видів.
Хвороба найчастіше вражає загиблі ікринки. Потім сапролегніоз досить швидко перекидається на здорову ікру. Для лікування ікри найефективнішим методом є відбір загиблої ікри. Проте процедура досить трудомістка.
Боротися з цією хворобою можна за допомогою метиленової сині, зеленого малахітового, діамантового зеленого. Крім цього воду додатково обробляють озонуванням, встановлюють УФ-світильники для запобігання розвитку сапролегніозу.
Аероцистит
Цю інфекційну хворобу називають запаленням плавального міхура. Цей орган у риб отримує специфічні поразки.
Переважно хвороба вражає коропа, сазана, а також їх гібридів віком від 2 років. Риба здебільшого гине влітку. А ось карасі на аероцистит не хворіють навіть при спільному вирощуванні. Основним джерелом зараження є перехворілі риби та їх трупи. Відносний імунітет з'являється у риб, які перехворіли.
Аероцистит можна лікувати з використанням метиленового синього. Яке дозування? Виробникам додають 3 г засобу на 1 кг корму та дають до нересту, а також двічі по 13 днів у літній період. Риби цього року мають отримувати 3 курси по 10 днів кожен (1 г/кг). А ось дворічним особинам дають оброблений корм (0,5 г/кг) у 2 курси.
Іхтіободоз
Хвороба річкових риб має ще одну назву — костикоз. Вона викликана джгутиконосцями із сімейства Bodonidae, які паразитують у плавниках, зябрах, епітелії шкіри.
Іхтіободоз вражає молодь напівпрохідних та прісноводних риб. Переважно захворювання проявляється навесні чи влітку у малькових та нерестових ставках, коли температура води від +16℃. У ряді випадків костикоз буває у однорічних коропів у зимувальних ставках. У старшому віці хвороба не відзначається.
При лікуванні цієї хвороби ставкових риб метиленовий синій використовують у процесі обробки ставків. У нерестовики на 1:00 заливають розчин метиленового синього в дозі 1 мг/л. Також для цього підійде зелений малахітовий (0,1 мг/л) або формалін (1:4000).
Криптобіози
Криптобіози — інвазивна хвороба, що вражає коропів та різних рослиноїдних риб. Найчастіше на них хворіють у молодому віці. Найбільші спалахи відзначаються у весняний та літній період.
Як лікувати рибу у ставку від криптобіозу? Радикальних лікувальних заходів немає.
При цьому можна обробляти рибу у ваннах за температури 10℃. У корм можна додавати метиленовий синій у співвідношенні 1 до 1 000. Їм необхідно годувати рибу 1 місяць. Аналогічно можна застосовувати генціанвіолет.
Іхтіофтиріоз
Ця інвазійна хвороба вражає багатьох морських та прісноводних риб, яких розводять у ставках. Відмінною особливістю є ураження шкіри, плавців, а також зябер. Захворювання викликають інфузорії іхтіофтиріуси, які розмножуються поза тілом. Однією зі стадій розвитку є «бродяжка» — вільноплаваюча інфузорія.
Хвороба вражає риб будь-якого віку, проте найбільше їхтіофтіріоз вражає молодь та виробників від 4 років і старше. Зустрічається навесні та влітку. Вогнищем інвазії найчастіше стають бур'яни.
Влітку епізоотія продовжується близько 7 днів. У результаті всі уражені риби гинуть. Для боротьби з «бродяжками» слід обробити воду у ставку метиленовим синім. Дозування — 0,5 мг засобу на 1 л води. Необхідно спустити та просушити 10 днів неблагополучний ставок. Крім цього неспускні ділянки слід дезінвазувати хлорним вапном (3 ц/га).