Роль протеїну в годівлі сільськогосподарських тварин
Як відомо, поживність корму не можна висловити одним показником, вона має бути комплексною. У системі комплексної оцінки поживності кормів особлива роль належить протеїну. Слово «протеїн» походить від грецького protos ― перший. І дійсно, ця речовина займає першорядне значення у годівлі тварин, так як його не можна замінити іншими. У біохімії протеїном називають прості білки складаються тільки з амінокислот. У годівлі тварин під сирим протеїном розуміють всі азотовмісні речовини корму: білки та аміди. Білки ― високомолекулярні органічні сполуки, побудовані з амінокислот. Аміди ― азотисті з'єднання небілкового характеру. На відміну від інших органічних речовин протеїн містить азот. Середній вміст азоту в протеїні ― 16 %.
Протеїн відіграє провідну роль у побудові тіла та життєдіяльності тваринного організму. Умовно можна виділити три основні функції протеїну: будівельну, біологічну та енергетичну. Будівельна, або пластична, функція полягає в тому, що протеїн є будівельним матеріалом для синтезу білків організму, входять до складу всіх органів і тканин, які є складовою частиною продукції: молока, м'яса, яєць, вовни. З амінокислот формуються, передусім, структурні та захисні тканини : шкіра, пір'я, кістки, зв'язки, органи і м'язи.
Біологічна, або регуляторна функція полягає в тому, що білки є складовою частиною багатьох біологічно активних речовин (БАР) : ферментів, що визначають швидкість процесів синтезу та розпаду, що відбуваються на клітинному рівні; гормонів, що беруть участь у регуляції процесів життєдіяльності. Білки входять до складу імунних тіл, що визначають захисні функції організму, до складу антибіотиків. Енергетична функція протеїну не є основною, так як головним джерелом енергії для тварин є вуглеводи, жири.
Дефіцит протеїну в раціонах тварин веде до важких наслідків: знижується продуктивність, погіршується якість продукції (наприклад, зменшується в молоці вміст білка і жиру), сповільнюється ріст молодняку, зростає тривалість вирощування і відгодівлі; збільшуються витрати кормів на одиницю продукції ― при недоліку протеїну на 1 %, витрати кормових одиниць зростає на 2 %, погіршується перетравність і використання поживних речовин кормів. Недолік протеїну також негативно позначається на відтворювальних функції тварин, стан їх здоров'я, знижуються захисні властивості організму, виникають захворювання, в тому числі дистрофія.
Небажаний і надлишок протеїну. По-перше, перевитрата протеїну не виправданий економічно, по-друге, надлишок протеїну також негативно позначається на стані здоров'я, відтворення, довголіття, веде до зниження засвоєння вітамінів А, С, групи В. Надлишок протеїну сприяє виникненню таких захворювань, як кетозы у високопродуктивних корів при концентратном типі годівлі, подагра (у птахівництві) ― накопичення сечової кислоти в крові, органах і тканинах, особливо при надходженні з кормами надмірної кількості тваринних білків. Велику небезпеку для тварин є надлишок нітратів, нітритів, що входять до складу амідів.